Јаболко храна за долг и здрав живот

Овоштие со многу благодети

Јаболко  едно на ден колку да сте сигурни дека сте земале доволно за цел ден.

Во скандинавската митологија боговите јаделе јаболко како би останале вечно убави и млади.

Од римското царство во времето на царот Аугуста, постојат пак записи за триесетина врсти на јаболка. Биле обожувани од сите.

јаболко

И Келтите го третирале јаболкото како божествен плод. По нивните записи оној кој ќе изел јаболко од немало да се разболи и би останал вечно млад.

Јаболко како исхрана масовно се спомнува уште во 16 век кога има над 200 познати и запишани видови.

Колку за споредба денес познаваме 8000 врсти јаболка.

Јаболката потекнува од јужниот Сибир и средна Азија, а денес преставува најкултивирано стебло во светски размери.

Јаболко и неговите својства

Јаболко како лековита билка е позната уште во средниот век, но не само како овоштие и плод  туку цветовите биле користени во лековити цели.

Младите јаболка биле користени за болки во коските и набиени мускули.

Пупките од јаболкницата како чај најчесто се користеле против главоболки, грчеви и опстипација.

Детска англиска поговорка вели:  “apple a day, keeps a doctor away“

Значи во лековитите својства не било користено само јаболкото како плод туку и останатите делови од растението.

Карактеристики на јаболката

Јаболкото  е преполно со целулоза, лигнин и пектин. Има 20% од дневната препорачана доза на влакна, кои пак спречуваат создавања на срчеви заболување.

Го разбиструва умот, го надокнадува уморот и го снабдува организмот со дополнителна енергија. Големи количини овоштија навечер не се препорачуваат но мала доза јабаолка за  мирен сон нема да ви шкоди.

Јаболкото е преполно со витамини  Ц, А, К, Е, и Б. Во себе содржи млечни лимунски и  јаболкови киселини, кои благопријатно дејствуваат на дигестивниот тракт. Потоа во себе содржи и Калиј, Фосфор, Железо и Магнезиум.

Јаболко земено после оброк ферментира во нашето тело и во тој процес ги губи многуте свои хранливи состојки.

Јаболкото низ нашето тело поминува за отприлика половина час .

Намалување килограми со јаболко

Во различни диети за слабеење ќе најдете јаболка. Тоа најмногу поради нејзината нискокалорична вредност а квалитетен состав.

И тоа што содржи Пектин-кој набубрува во дејство со водата и со тоа остава чувство на ситост.

Додека танинската киселина го убрзува метаболизмот а и со тоа спречува таложењето на мастите во нашиуот организам.

Јаболкото длично ја гасне жедта бидејќи содржи многу вода во себе.

Најкраткиот пат до крвта на витамините

Јаболковиот сок овозможува сите хранливи состојки директно да се апсорбираат во крвта. А со тоа и транспортот на сите состојки е многу брз. Мозокот до својот кислород а срцето до својот заштитник.

Мешавината на сок од јаболка со ѓумбир феноменално делува на нашето тело во зима посебно.

Јаболка 12

 Сок но искључиво цеден свеж и никако некаков тетрапак или сируп.

Јадењето јаболко ги зајакнува непцата а воедно чисти забите и брани од бактерии кои пак го предизвикуваат кариесот.

Серотонинот во јаболката го подобрува расположението.

Кога сме кај корката на јаболката  таа има 6 пати повеќе хранливи состојки од самата внатрешност.

Лушпата има Пектин кој пак како магнет ги лепи на себе токсините од цревата и со тоа ни помага во прочистувањето на телото.

Во неа има и Урсолична киселина која пак го контролира шеќерот во крвта и ги зајакнува мускулите.

А за лушпата мора да се напомене: 

Таа се јаде само и само доколку се работи за органски јаболка. Оние од маркетите и пазарите се минимално прскани 17-20 пати . Кај овие  обавезно да се изљупи и фрли корката.

На нашиот сајт ќе најдете многу корисни информации околу здравиот начин на исхрана. За Суплименти што ги заменуваат состојките од јаболко а вкусот ист, линк.

Суплиментите се наша специјалност. Контактирајте не и добијте од вашиот консултант повеќе информации.

Избери ја брзината и пакетот со кој што сакаш да почнеш

Коментирај

Your email address will not be published. Required fields are marked *