Ладни стапала-Кога решенијата ни се пред носот

Чест проблем а толку малку решениа објавени на интернет

Ладни стапала знаат да бидат и те како чест проблем. Жените многу почесто се жалат од оваа појава, но и мажите не се веќе реткост. Грижата за нештата не прави луѓе, така и за оваа појава треба да се погрижиме. Прочитајте повеќе за 3 основни правила за грижи на линкот.

Ладни стапала знаат да прераснат во и те како голем проблем ако не се превземат мерки со време и исправни. Знаат да бидат и забавни во брачните води кога сопругата ќе побара да и бидат измасирани стапалата. Се ова си има и романтика во себе но здравствен проблем е проблем што мора да се реши. што побрзо-подобро.

Но ајде да тргнеме со редот на нештата, Која е причината за ладни стапала?

Еден од разлозите за ладни стапала е и анемичен организам, или недостаток на црвените крвни зрнца, недоволен број.

 ладни стапала

Оваа причина многу лесно се остранува, неколку додатоци од здрава исхрана и за неполни 30 дена веќе се минато ладните стапала.  

Диабетисот е исто така сериозен причинител на оваа појава. Поради мерењата и регулацијата ова е најдобро да го одработите, да го регулирате со матичниот лекар и неговите препораки. Ние ќе додадеме, живата храна секако само ќе ви го зголеми имунитетот и нема да има нагли скокови и падови.

Успорената работа на штитната жлезда-Хипотиреоза не го снабдува телото со триодниот хормон. Нејзината работа се успорува а тоа пак влијае на метаболизмот и неговото функционирање. А како овој пак влијае на работата на срцето а со тоа и доток на крвта до екстремитетите,  немање доволна циркулација ва стапалата.

Кога сме кај крвните садови ќе ги наброиме и следните можни причини, запушувањето кое исто така влијае на нециркулацијта, грчењето на крвните жили-Рејнаудов синдром, Артериосклероза, оштетување на живцитеради ред други причини. Ако сите овие појави ги увидите а уз тоа видите дека и раните поспоро ви заздравуваат на истите ладни места, веднаш побарајте лекарска помош. Ако успат цувствувате умор, имате промена на тежината, прелада, болка во зглобовите. Било какви промени на кожата исто така веднаш кај вашиот лекар.

Ладни стапала, како тогаш до решение?

Од повеќето луѓе ќе слушнете дека требаат повеќе вежбање за да би се подобрила циркулацијата. Ако е во прашање хипотиреоза и анемија оваквите совети нема да ја подобрат ситуацијата.

Матичниот лекар може да ви препише и блокатори на калциумоткои би ја подобриле циркулацијата.

А еве и некој совет успат како можете само да си помогнете, и превентивно.

Лукот, маслиновото масло, црното вино и овошјето богато со витамин Ц го подобруваат дотокот на крвта во капиларите. Јаткастите плодови. Циметот, ѓумбирот и семките од тиква кои содржат витамин Е, Б3 и ниацин помагаат при „туркањето“ на крвта низ крвните садови.

Пијалокот кој ќе го надомести недостатокот на течност во вашето тело и ќе ја подобри циркулацијата на вашето тело е познатиот чај од див костен. Потребни ви се 10 грама исечкан див костен, потопен во 1 литар вода.

ladni stapala

Загревајте на тивок оган и откако ќе почне да врие почекајте 5 минути и потоа тргнете го. Исцедете го и пијте 3 пати на ден по една шолја чај.

Додатоци во исхраната сигурно ќе ја подобрат циркулацијата кај крвните садово.

И на крајот се препорачува секогаш трунка романтика, нека саканиот почесто ги масира ладните стапала-тоа многу многу прија.

Избери ја брзината и пакетот со кој што сакаш да почнеш

Коментирај

Your email address will not be published. Required fields are marked *