Потрошени калории за … согорени калории со секој оброк

Потрошени калории за калории

Потрошени калории по оброк како информации можат многу да ни го олеснат животот

Ако знаеме кој оброк, закуска, мезе или ужинка колку калории има е една информација. Многу поважно од тоа е да се знае колку калории му се потребни на нашето тело тој оброк да го свари, обработи.

Математиката го вели следното: ако телото троши повеке калории да го свари оброкот од колку што тој има -тогаш ке троши од резервите и ке се постигне ефект на намалување килограми и топење на масни наслаги, а обратно…дебелеење.

Да не заборавиме во трошењето калории огромно влијание има и пиењето вода. Значи добри диети и никако лоши, оние од жолтите печати. На линкот за лошите диети нездрави деца…

Потрошени калории за калории, така би била нашата весела математика

Список на потрошувачка…

Во селдниов список имате информација за тоа колку кој а намирница има калории

Потрошени калории1

Месо и месни производи
Говедско филе -140
Мелено говедско -215
Говедско печено -160
Говедски гулаш -140
Телешко печено -106
Свинска шницла -176
Свинско печење -292
Свински гулаш -244
Печена гуска -360
Зајак -152
Сланина -620
Виршли -296
Мортадела -345
Шунка -428
Печеница -303
Јетрена паштета -314
Мешано мелено месо -260

Потрошени калории3

Риба и морски плодови
Ослич -105
Сардина -175
Скуша -180
Пастрмка -102
Сом -175
Шкампи -98
Пржени лигњи -169
Житарки
Бел пченичен леб -230
Пченкарен леб -317
Пжан леб -224
Интегрален леб -205
Бело пециво -275
Двопек -380
Мусли -380
Варени тестении -164
Варени тестенини со јајца -184
Бел варен ориз -106
Кафеав варен ориз -110

Потрошени калории и кај следните

Потрошени калории5

Млечни производи и млеко
Млеко 3,5%масти -64
Млеко 1,5%масти -47
Свежо млеко -38
Кисело млеко -196
Чоколадно млеко -68
Јогурт 3,5%масти -63
Јогурт 1,5%масти -44
Свежо кравјо сирење -78
Јајца
Пржено јајце -125
Тврдо варено јајце -75

Зеленчук
Печен компир -121
Варен компир -70
Помфрит -264
Грашок -69
Домати -17
Кечап -112
Бела зелка -25
Црвена зелка -21
Кисела зелка -16
Спанаќ -15
Варен грав -108
Краставици -12
Пченка -89
Маринирани маслинки -142
Овошје
Јаболки -52
Круши -46
Цреши -59
Сливи -50
Јагоди -33
Малини -36
Грозје -70
Портокали -43
Банани -81
Киви -50
Апетисани
Ореви -666
Лешници -643
Бадеми -599
Кикирики -571
Костени -196

Потрошени калории8

Масла и масти
Путер -717
Маргарин -720
Мајонез -717
Маслиново масло -887
Сончогледово масло -898
Свинска маст -898
Кондиторски производи
Млечна чоколада -526
Чоколада со лешници -556
Какао -298
Наполитанки -472
Сладолед -210
Мед -302
Шеќер -399Алкохолни и безалкохолни пијалоциЦрно вино -74
Бело вино -79
Пиво -45
Билни чаеви -1
Сок од јаболка -48
Сок од боровница -50
Кока-кола -42

Потрошени калории за еден оброк со минус или плус

 Закључокот е едноставен, кога веќе бирате оброк, одберете го оној кој му треба повеќе енергија да се обработи а со тоа и повеќе калории да се потрошат.

Само по себе се наметнува и закључокот  дека навечер е најдобро да се избегнува хрна за да може телото да се одмори, никако овие кои бараат повеќе варење. 

Повеќе оброци е помалку од еден.

И најважниот оброк во денот- доручекот колку год да внесете телото во текот на денот тоа ќе го одработи, потроши. А ако уште наутро пред самиот доручек внесеме бар една чаша вода тоа ќе го убрза метаболизмот и припреми телото за оброк, со тоа и ќе му олесните да ја свари да не се мачи а воедно побрзо да ја свари.

Водата е основа за регулирање на метаболизмот, на следниот линк ќе имаме повеќе.

Потрошени калории за одреден оброк е добро да се знае колку се. Сепак мора да се знае за улогата на водата и најважното дека активноста е најголем потрошувач.

Дневните пошетки ке ги анулираат вишакот калории но и вишакот токсини од телот.

Физичката активност пак најуспешно го анулира стресот.

Избери ја брзината и пакетот со кој што сакаш да почнеш

Коментирај

Your email address will not be published. Required fields are marked *