Сода бикарбона волшебното дејство на оваа смеса

 Не сте можеле ни на сон да претпоставите за што е добра

Сода бикарбона-Сигурно не сте знаеле дека намирниците што ја користите често во домаќинството се со повеќенаменска примена надвор од вашата кујна.

Поточно, добрите страни на прашкаста материја имаат многу поголема употреба отколку при готвење или чистење на просторот во кој живееме.

Сода бикарбоната може да стане важен производ кога станува збор за вашето здравје, како и за нега на најголемиот орган и телото. На кои начини сода бикарбоната може да и помогне на вашата кожа да заблеска и да го зајакне вашето тело?

Омекнувач на плускавци

Плускавците се формираат како задебелување на кожата на места каде што е под постојан притисок или влијание.

Тие често се појавуваат на нозете (поради носење некомотни чевли) или на рацете. Иако плускавците играат заштитна улога, тие понекогаш доведуваат до непријатност и до болки, затоа сакаме да ги намалиме и омекнеме. Потопете ги (дел од телото што е пожолтено) во раствор од сода бикарбона и вода. Наскоро плускавците ќе омекнат.

Користете ја против „киселини“

Киселините се еден од најпознатите безопасни здравствени проблеми и ве тера да се чувствувате како да експлодира вашиот стомак и гради!  Сепак, дури и ако повремено страдате од металоиди, сигурно знаете колку непријатно може да стане чувството.

Сода бикарбоната може да ја неутрализира желудочната киселина и да обезбеди долго посакувано олеснување. Само растворете лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода и пијте ја полека. Можете и директно една лажичка си испиена чаша вода пота, ако не ви смета вкусот на Сода бикарбона.

Смурување на опекотините од сонце

Сода бикарбонатата дава прекрасен ефект во третманот на бројни проблеми со кожата. Ќе го олесни чешањето по каснување од инсекти или иритација – направете густа паста од сода бикарбона и вода и нанесете ја на иритираниот дел од кожата.

Ако сте изгорени на сонце, ова е вистинското време да се бањате со сода бикарбона. Истурете сода бикарбона во када (млака, не врела вода) и потоа поминете половина час во бањата. Важно е изгорениците да бидат целосно покриени цело време. Линк и за останати артикли што можат да помогнат

Постојат докази дека бањата ќе ги даде најдобрите ефекти ако додадете овес.

Тоа е одличен освежувач на здив, како и за белење на заби.

Пастите за заби кои содржат сода бикарбона се поефикасни за отстранување на плакета и белење на забите. Сода бикарбоната има силни антибактериски својства и исто така се бори против бактериите, што го прави совршен избор за миење на устата. Можете да направите паста за белење на забите со комбинирање на сода бикарбоната со вода, а потоа веднаш со помош на четка. Направете миење на устата со растворање на половина лажичка сода бикарбона во чаша вода.

Може да се користи и како природен дезодоранс

Сода бикарбона во помош при пот.

Мирисот се јавува кога бактериите се распаѓаат на кожата и произведуваат кисели нуспроизводи.

Сода бикарбоната не може целосно да го запре овој процес, но тоа го прави распаѓањето многу помалку кисела, што резултира во многу поблаг мирис.

Сода бикарбона е веројатно производот што најчесто се користи како во домаќинството така и во негата. Бидејќи пакувањето на оваа смеса во прав е толку ефтино, најдобро е секогаш да имате неколку кеси од овој производ при рака.

Можете да користите сода бикарбона на бројни начини, а неговиот рок на траење е неограничен.

Избери ја брзината и пакетот со кој што сакаш да почнеш

Коментирај

Your email address will not be published. Required fields are marked *